Specializovaná advokátní kancelář
Přišli jste kvůli pracovnímu úrazu o výdělek? Máte právo na odškodnění náhrady ztráty na výdělku.
Zaměstnanec byl po pracovním úrazu v neschopnosti více než půl roku. Za tuto dobu neobdržel od zaměstnavatele náhradu ztráty na výdělku. Zaměstnavatele jsme vyzvali k neprodlené úhradě doplatku a pravidelnému hrazení náhrady ztráty na výdělku.
Zaměstnavatel naší žádosti vyhověl a zaměstnanec dostal odškodnění v plné výši.
Pojišťovna zaměstnavatele odmítla uhradit plnou výši odškodnění náhrady ztráty na výdělku s odůvodněním, že délka pracovní neschopnosti neodpovídá utrpěné újmě na zdraví.
Po posouzení zdravotnické dokumentace a vyhotovení odborného posudku pojišťovna poskytla doplatek odškodnění.
Zaměstnanec byl po skončení pracovní neschopnosti přeřazen na pracovní pozici s nižším výdělkem.
Pro zaměstnance jsme zajistili odškodnění náhrady ztráty na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Zaměstnanec nadále dostává rentu ve výši rozdílu mezi původním a novým platem.
Odškodnění náhrady ztráty na výdělku lze rozdělit na náhradu ztráty na výdělku po dobu a po skončení pracovní neschopnosti.
Výše náhrady se počítá jako rozdíl mezi průměrným výdělkem před pracovním úrazem a příjmem z nemocenských dávek společně s náhradou mzdy od zaměstnavatele.
Zaměstnavatel má povinnost vyplácet odškodnění ztráty na výdělku pravidelně jednou měsíčně během celé pracovní neschopnosti (pokud jste se nedomluvili jinak).
Po skončení pracovní neschopnosti, nebo po uznání invalidity může zaměstnanci náležet tzv. renta.
Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu, nebo po zjištění nemoci z povolání. K tomu se připočítává případný invalidní důchod pobíraný z téhož důvodu.
Věděli, jste že…
Průměrný výdělek se obvykle počítá ze čtvrtletí před pracovním úrazem. Pokud je to pro zaměstnance výhodnější, pak se použije předchozí kalendářní rok.
Odměna se stanovuje podílem z výše odškodnění. Výše tohoto podílu závisí na složitosti případu a na vzájemné dohodě.
„Mockrát vám děkuji za pomoc při vymáhání odškodnění za pracovní úraz. Nebýt vás, tak takového zdárného konce sama opravdu nedocílím.“
– N. Stodůlková, Rumburk
„Děkuji za rychlé a profesionální jednání, díky kterému jsem získala odškodnění za můj pracovní úraz.“
– R. Spolková, Říčany
Vyplňte a odešlete formulář a my se vám sami ozveme. První konzultaci máte ZDARMA.
© KLB Legal s.r.o., advokátní kancelář | ochrana osobních údajů | cookies